Posterler

Kadın Çorabı Posterleri

Kadın Çorabı Posterleri diye konu başlığı mı olurmuş diye düşünmemek elde değil. Ama son yüzyılın en çok satan, en çok ihtiyaç duyulan hatta 2.Dünya Savaşı sırasında karaborsada yüksek fiyatlarla satılan kadın çorapları ve 1920-1950 yılları arasında yapılan tanıtımları için birkaç kelam edilecekse bu tam da en doğru başlıktır.

Kadın Çorabı Posterleri

Tarihi antik döneme dayanan çorabın gelişimi, değişimi üzerine yazmak sanırım yıllarca ve sayfalarca sürecek olan bir çalışmaya dönüşebilir ancak. O nedenle daha dar bir döneme sıkıştırarak bakmaya çalışmak en azından küçük bir fikir edinmeyi sağlayacaktır ki konumuz da zaten çorap değil posterler. Bu posterler dönemin gazete ve dergilerinde tam sayfa yer kaplamış veya mağaza girişlerine ve sokaklara asılmış, ilginç ve özel bir övgüyü hak eden işler olmuş.

Bir yandan kadınların “yine” zevk nesnesi olarak gösterilmesi durumu vardır tabi. Niyet ticari kaygı ile oluştuğundan, bu da bir mecburiyet olmuştur dönemin firmaları için. Kadınları ele geçirirsen, parayı da ele geçirirsin gibisinden bir mantıkla hareket edilmiş çokça.

Bu seksist anlayışı kenara bırakırsak da estetik, gösteriş ve erotizmden bahsetmekten başka çare kalmaz. 1920’lerde ön planda olan ipek çoraplar bu posterlerin çıkış noktası sayılabilir. Kadınların, daha güzel ve estetik görünmek için yapması gerek en önemli şeylerdendir ipek çoraplar. En azından posterlerden anlaşılan bu oluyor ilk bakışta.

30’larda yaşanılan ekonomik sorunların peşi sıra, 1939 yılında,  Du Pont firmasının naylon’u (nylon) tanıtmasıyla birlikte bambaşka bir çılgınlığa dönüşüyor çorap ve çorap posterleri. Araya giren savaş ile birlikte karaborsaya düşmesi bu çılgınlığın boyutlarını gösteriyor az çok. Özellikle naylon çoraplar kadınların vaz geçemediği, almak konusunda ısrarcı oldukları bir kıyafete dönüşüyor. Kadınların bu duruma gelmesini sağlayan etkenlerden biri şüphesiz bu posterler oluyor. Zira, posterlerde sürekli olarak daha iyi, daha hoş, daha güzel görünmeye vurgu yapılıyor ve bir kadının bundan kaçmaması gerektiği fikri alttan alta zihinlere yerleştiriliyor.

Estetik yanı bol ilustrasyonlardan oluşan dönemin posterlerinde genelde sadece kadın bacağı sergileniyor. Mevzu bahis çorap ise bu durum kaçınılmazdır elbet. Lakin her nedense o bacaklar, havalanmış, uçuşan eteklerin altından görünerek pek büyük erotik imgelere yol açıyorlar.

Eğlenceli ve belki eğlencelik bir seyir bu çorap posterleri…

 [slideshow_deploy id=’420′]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir